" پیش ثبت نام لاتاری 2026 " شروع شد. همین حالا با نرخ سال گذشته ثبت نام کنید.

ویزای توریستی ایتالیا: شرایط، مدارک، هزینه + بررسی مراحل

لایزرو
توسط لایزرو
تاریخ انتشار

برای گردشگری و اقامت کوتاه مدت در ایتالیا، نیاز به اخذ ویزای توریستی ایتالیا یا همان شینگن ایتالیا دارید. اگر برای گرفتن این ویزا نیاز به راهنمایی دارید، این مقاله برای شما نوشته شده است، پس تا انتهای مقاله همراه لایزرو باشید.

در ابتدای این مقاله توضیح خواهیم داد که ویزای توریستی ایتالیا چیست و به چه شکل است. در ادامه شرایط و مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا را بین می‌کنیم و مراحل ویزای توریستی ایتالیا را از قدم اول تا گرفتن وقت سفارت ایتالیا و در نهایت گرفتن ویزا توضیح خواهیم داد.

در بخش آخر نیز بخش ویژه‌ای برای بررسی هزینه ویزای توریستی ایتالیا داریم و جدول هزینه های ویزای ایتالیا را در این بخش مشاهده خواهید کرد. این قسمت از مقاله اطلاعات ویژه‌ای دارد که مسلما هیچکدام از آژانس‌های گردشگری و مهاجرتی در اختیار شما قرار نخواهند داد و آن‌ها را فقط از لایزرو خواهید شنید.

لایزرو یک موسسه مهاجرتی یا آژانس گردشگری نیست. بلکه یک دانش‌نامه مهاجرتی و مسافرتی رایگان است که تمام اطلاعات مربوط به مهاجرت یا مسافرت به خارج از کشور را به صادقانه‌ترین شکل ممکن و بدون بزرگنمایی در اختیار شما قرار می‌دهد. اطلاعات سایت توسط کارشناسان باتجربه و برای بالابردن آگاهی شما نوشته شده است. امیدواریم بتوانید به مفیدترین شکل ممکن از این اطلاعات استفاده کنید.

برای گردشگری و اقامت کوتاه مدت در ایتالیا، نیاز به اخذ ویزای توریستی ایتالیا یا همان شینگن ایتالیا دارید. اگر برای گرفتن این ویزا نیاز به راهنمایی دارید، این مقاله برای شما نوشته شده است
برای گردشگری و اقامت کوتاه مدت در ایتالیا، نیاز به اخذ ویزای توریستی ایتالیا یا همان شینگن ایتالیا دارید. اگر برای گرفتن این ویزا نیاز به راهنمایی دارید، این مقاله برای شما نوشته شده است

ویزای توریستی ایتالیا

اگر با هدف اقامت کوتاه (کمتر از 90 روز)، قصد ورود به ایتالیا را دارید، باید به دنبال گرفتن ویزای توریستی ایتالیا باشید. این ویزا از نوع شینگن است، به همین دلیل به ویزای توریستی ایتالیا، ویزای شینگن نوع C  ایتالیا نیز گفته می‌شود.

با گرفتن ویزای شنگن ایتالیا می‌توانید به سایر کشورهای اروپایی عضو منطقه شینگن نیز سفر کنید، اما توجه کنید که اگر ویزای شینگن را از سفارت ایتالیا دریافت کنید، باید اولین ورود شما به منطقه شینگن از کشور ایتالیا انجام شود.

همچنین توجه کنید که ویزای توریستی ایتالیا از نوع شینگن است. پس هیچ تفاوتی بین ویزای توریستی ایتالیا یا ویزای شینگن ایتالیا وجود ندارد. مراقب باشید که افراد سودجو شما را فریب ندهند و برای گرفتن ویزای شینگن، پول زیادتر از شما درخواست نکنند.

تصویر نمونه ویزای شینگن ایتالیا (به همراه توضیحات)

در عکس زیر یک نمونه ویزای توریستی ایتالیا را مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید در اطلاعات در تمام بخش‌های ویزا به زبان انگلیسی و ایتالیایی نوشته شده است و سه حرف ITA در بالای ویزا، نشان‌دهنده این است که این ویزای شینگن برای کشور ایتالیا است.

در بخش بعدی این ویزا، حروف اختصاری STATI را مشاهده می‌کنید. این حروف نشان‌دهنده این است که دارنده ویزا حق ورود به کدام کشورهای عضو شینگن را دارد. در خط بعدی این ویزا، دو تاریخ قابل مشاهده است، تاریخ اول (سمت چپ) مربوط به تاریخ شروع اعتبار ویزاست و تاریخ دوم (سمت راست) مربوط به تاریخ اتمام اعتبار ویزا (تاریخ انقضای ویزا) است. همانطور که می‌بینید ویزای این شخص شش ماه یا 180 روز اعتبار دارد.

عددی که کنار این دو تاریخ نوشته شده، میزان روزهای مجاز برای اقامت در ایتالیا و سایر کشورهای حوزه شینگن است که برای این شخص 90 روز (سه ماه) است. یعنی درست است که ویزا 180 روز اعتبار دارد، ولی این شخص فقط می‌تواند 90 روز در ایتالیا یا سایر کشورهای حوزه شینگن باشد.

بخش بعدی مربوط به اطلاعات ویزاست. همانطور که می‌بینید، این ویزای شینگن از نوع C (توریستی) است، شماره پاسپورت نیز در کنار آن نوشته شده است که برای حفظ حریم شخصی در عکس زیر مات شده است. در انتهای این بخش نیز تعداد ورودهای مجاز به منطقه شینگن نوشته شده است. این ویزا از نوع مولتی یا چندبار ورود است، به همین دلیل حروف MULT را در آن مشاهده می‌کنید. یعنی دارنده این ویزا می‌تواند در مدت اعتبار ویزا از منطقه شینگن خارج شود و دوباره وارد آن شود. اما برخی ویزاها سینگل یا یک بار ورود هستند و در بخش تعداد ورود عدد 1 نوشته شده است. در این حالت اگر از منطقه شینگن خارج شوید، اجازه ورود مجدد به آن را نخواهید داشت.

بخش بعدی نیز مربوط به شهر سفارت صادرکننده ویزاست که ویزای این شخص توسط سفارت ایتالیا در تهران صادر شده است. در کنار آن نیز تاریخ صدور ویزا نوشته شده است. همانطور که می‌بینید تاریخ صدور ویزا مربوط به دو ماه قبل از تاریخ شروع اعتبار ویزاست. این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که مراحل اخذ ویزای توریستی ایتالیا را چند ماه قبل از تاریخ سفر شروع کنید و نگران از دست رفتن اعتبار ویزا نباشید.

بخش‌های دیگر ویزا نیز مربوط به عکس و نام و نام خانوادگی دارنده ویزا، هولوگرام و مهر اعتبار ویزاست. حتما این نمونه ویزای شینگن ایتالیا را به خوبی مشاهده کنید تا در هنگام خواندن اطلاعات آن دچار اشتباه نشوید و با ویزای اصلی شینگن آشنا شوید.

تصویر نمونه ویزای شینگن ایتالیا یا ویزای توریستی ایتالیا را در مشاهده می‌کنید

شرایط ویزای توریستی ایتالیا

شرایط ویزای توریستی ایتالیا را می‌توان در چند عبارت ساده خلاصه کرد:

 • باید نشان دهید که تمکن مالی کافی برای سفر به ایتالیا را دارید.
 • باید یک برنامه سفر کامل داشته باشید و نشان دهید قصد دارید سفر خود از کجا شروع کنید، به کدام کشورهای شینگن بروید و در نهایت سفر شما به کجا ختم خواهد شد.
 • باید افسر سفارتی را قانع کنید که بعد از پایان سفر به کشور خود بازخواهید گشت.

این سه موضوع از اصلی‌ترین شرایط ویزای توریستی ایتالیا هستند. اگر افسر پرونده متوجه شود که تمکن مالی کافی برای سفر به ایتالیا را ندارید و اگر احتمال دهد که سربار دولت این کشور خواهید شد، برای شما ویزا صادر نمی‌کند.

یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط ویزای توریستی ایتالیا این است که ثابت کنید به اندازه کافی به وطن خود وابستگی دارید و حتما به کشور خود بازخواهید گشت. اگر افسر پرونده متوجه شود که قصد اقامت بلند مدت در ایتالیا را دارید و هدف شما اقامت کوتاه نیست، به هیچ وجه برای شما ویزا صادر نمی‌کند.

در نتیجه باید مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا را به گونه‌ای آماده کنید که نشان‌دهنده تمکن مالی کافی، وابستگی به کشور خود و برنامه سفر باشد. به این منظور می‌توانید مدارک گوناگونی را ارائه دهید. در بخش بعدی یک لیست عمومی از مدارک ویزای توریستی ایتالیا ارائه خواهیم داد.

ولی توجه داشته باشید که مدارک و شرایط مورد نیاز برای ویزای توریستی ایتالیا با توجه به شرایط شخصی هر فرد متفاوت است. برای اینکه از جزییات آن‌ها مطلع شوید، توصیه می‌کنیم که مقاله مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی ایتالیا را بخوانید.

مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا

چک لیست مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا شامل موارد زیر است.

مدارک هویتی برای ویزای توریستی ایتالیا

 • فرم درخواست ویزای توریستی ایتالیا به طور کامل تکمیل و امضا شود. (برای افراد زیر 18 سال فرم درخواست ویزای شینگن باید توسط والدین امضا شود(.
 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید چهل در سی و پنج میلی متر با پشت زمینه سفید (بدون روتوش) که قدیمی‌تر از شش ماه نباشد. (شرایط کامل عکس ویزای شینگن را در اینجا بخوانید.)
 • گذرنامه با اعتبار 90 روزه از تاریخ بازگشت از منطقه شنگن که حداقل دو صفحه سفید داشته باشد.
 • ترجمه رسمی شناسنامه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی.
 • کپی صفحه اول گذرنامه، کپی ویزاهای شنگن‌ قبلی (با مهرهای ورود و خروج)، کپی ویزای انگلستان و امریکا (درصورت وجود)
 • تمام افراد زیر سن قانونی ملزم به ارائه رضایت‌نامه خروج تایید شده توسط وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه هستند.

مدارک مربوط به سفر برای ویزای توریستی ایتالیا

 • رزرو هتل به نحوی که مدت زمان سفر را به طور کامل پوشش دهد.
 • کپی بیمه مسافرتی به مبلغ حداقل 30000 یورو که کل سفر را پوشش دهد.
 • کپی بلیت یا رزرو بلیت هواپیما.
 • ارائه کاورلتر یا نامه برنامه سفر (به زبان انگلیسی یا ایتالیایی) یک مدرک اختیاری است که تاثیر بسیار زیادی در شانس گرفتن ویزای توریستی ایتالیا دارد و می‌تواند منظور شما از سفر را به خوبی به افسر نشان دهد.

مدارک ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه

اگر قصد گرفتن ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه را دارید و به همین دلیل قصد اقامت در هتل را ندارید، باید یک دعوت نامه از شهروند ایتالیایی یا یک خارجی مقیم ایتالیا مطابق فرمت رسمی داشته باشید. (مشاهده راهنمای گرفتن ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه)

اگر دعوت‌نامه دارید، دعوت‌نامه شما باید به همراه یکی از مدارک هویتی زیر باشد:

 • کپی گذرنامه معتبر شهروند ایتالیایی یا کپی کارت شناسایی معتبر شهروند ایتالیایی
 • افراد خارجی مقیم ایتالیا باید کپی مجوز اقامت ( permesso di soggiorno ) خود را ارائه دهند.

برای گرفتن ویزای توریستی ایتالیا چه مدارکی لازم است؟

مدارک کاری برای ویزای توریستی ایتالیا

کپی مدارک کاری (ترجمه شده توسط مترجم رسمی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی( باید تحویل شود. بسته به شغلتان می‌توانید مدارک متفاوتی را ارائه کنید.

اگر مدیر یا اعضای هیئت مدیره شرکت هستید:

روزنامه رسمی جدید (قدیمی تر از سه سال نباشد) که در آن آگهی تاسیس و ثبت شرکت و همچنین نام متقاضی ثبت شده است.

در صورتی که روزنامه رسمی قدیمی‌تر از سه سال باشد، متقاضی باید روزنامه رسمی جدیدتر(طی سه سال اخیر) را برای نشان دادن تغییرات احتمالی در آگهی تاسیس شرکت ارائه کند یا با ارائه گواهی اداره ثبت اعلام کند که شرکت بدون هیچ تغییری همچنان فعال است.

اگر شغل شما جز، مشاغل خویش فرما است، باید مدارک زیر را ارائه کنید:

جواز کسب معتبر یا کارت بازرگانی.

اگر جز کارمندان شرکت‌های خصوصی یا دولتی هستید:

لیست پرداخت بیمه (سوابق بیمه تامین اجتماعی) مربوط به شش ماه گذشته یا کارت پرسنلی وابستگی به یک سازمان یا شرکت دولتی یا ارائه قرارداد کاری.

ارائه معرفی‌نامه از شرکت یک مدرک اختیاری است.

مدارک اثبات تمکن مالی برای ویزای توریستی ایتالیا

صورت حساب بانکی به همراه ریز گردش حساب مربوط به سه ماه اخیر باشد. این گردش بانکی باید به زبان انگلیسی بوده و مهر و امضای بانک حتما در آن وجود داشته باشد.

ارائه ضمانت نامه بانکی در ایتالیا و اسناد مالکیت جز مدارک اختیاری اثبات تمکن مالی هستند و صرفا به پرونده شما کمک می‌کنند. اجباری در ارائه آن‌ها نیست.

مراحل ویزای توریستی ایتالیا

اگر بخواهیم خیلی ساده و سر راست بگوییم، مراحل ویزای توریستی ایتالیا در سه مرحله اصلی زیر خلاصه می‌شود :

مرحله اول، گرفتن وقت سفارت ایتالیا

برخلاف تصور عموم افراد، برای انجام مراحل ویزای توریستی ایتالیا، نباید به سفارت این کشور مراجعه کنید. سفارت ایتالیا کارهای جمع آوری اطلاعات و مدارک متقاضیان ویزا و انگشت نگاری آن‌ها را به یک شرکت خصوصی سپرده است. در واقع متقاضیان ویزای ایتالیا برای شروع مراحل گرفتن ویزا باید از این شرکت‌ها نوبت آنلاین دریافت کنند و سپس همراه با مدارک لازم به دفتر آن‌ها مراجعه کنند.

در نتیجه نیازی برای مراجعه به سفارت نیست. این شرکت‌ها مدارک لازم را از متقاضیان ویزای توریستی ایتالیا دریافت می‌کنند، اطلاعات بیومتریک آن‌ها (انگشت نگاری و گرفتن عکس پرسنلی) را انجام می‌دهند و سپس این مدارک و اطلاعات در اختیار سفارت ایتالیا قرار داده می‌شود. نظر نهایی در مورد ویزا توسط افسر سفارت ایتالیا داده می‌شود و شرکت خصوصی واسطه هیچ دخالتی در صدور ویزا ندارد.

در گذشته شرکت کاکس اند کینگز (CKGS) کارگزار ویزای توریستی ایتالیا در ایران بود و برای درخواست ویزا باید به سایت این موسسه در ایران یعنی (CKGSir) مراجعه می‌کردید. اما این شرکت دیگر کارگزار سفارت ایتالیا در ایران نیست. متاسفانه اطلاعات بسیاری از سایت‌های ایرانی به روز نیست و این سایت‌ها هنوز شرکت CKGSir را به عنوان کارگزار رسمی سفارت ایتالیا در ایران معرفی می‌کنند که این اشتباه است.

شرکت ویزا متریک کارگزار جدید سفارت ایتالیا در ایران است و برای گرفتن نوبت انگشت نگاری ویزای ایتالیا و همچنین تحویل مدارک باید از طریق شرکت ویزا متریک اقدام کنید. در نتیجه باید بدانید که برای گرفتن ویزای توریستی ایتالیا نباید به سفارت مراجعه کنید، پس لفظ گرفتن وقت سفارت ایتالیا درست نیست. شما در اولین مرحله باید از شرکت ویزا متریک وقت انگشت نگاری و تحویل مدارک دریافت کنید که در اصطلاح غلط به آن وقت سفارت ایتالیا گفته می‌شود.

ویزامتریک ایتالیا (کارگزار رسمی سفارت ایتالیا در ایران)

شرکت ویزا متریک به صورت آنلاین نوبت دهی دارد، وقت‌های آن برای ویزای توریستی ایتالیا بیشتر از 90 روز نمی‌شود و شما حتما می‌توانید در 90 روز آینده یک وقت رزرو کنید. برای این کار کافی است که هزینه رزرو وقت را به صورت کارت به کارت یا پرداخت فیش بانکی پرداخت کنید و سپس از طریق سایت ویزا متریک برای دریافت نوبت آنلاین اقدام کنید.

بعد از پرداخت هزینه و تایید آن توسط سایت، ابتدا باید اطلاعات هویتی خود و افراد همراه خود را وارد کنید، سپس بعد از تایید درستی این اطلاعات، زمان مناسب را برای مراجعه به ویزا متریک انتخاب خواهید کرد. بعد از انتخاب نوبت، می‌توانید درخواست خدمات اضافه داشته باشید.

توجه کنید که نوبت ویزامتریک به ترتیب ثبت نام به شما تخصیص داده خواهد شد. زمانی که نوبت شما فرا برسد، قرار ملاقات شما از طریق ویزامتریک و ارسال ایمیل به شما اطلاع داده می‌شود. رزرو قرار ملاقات حداکثر برای 6 نفر به طور همزمان در دسترس است. لطفاً در نظر داشته باشید که کل هزینه‌های مربوط به خانواده یا گروه را همزمان با یک رسید پرداخت کنید تا بعدا به مشکل نخورید.

برای مطالعه جزییات بیشتر، راهنمای کامل دریافت وقت سفارت ایتالیا را مطالعه کنید.

مرحله دوم، مراجعه به ویزامتریک و انجام انگشت نگاری شینگن ایتالیا

بعد از دریافت وقت ویزامتریک (مرکز درخواست ویزای سفارت ایتالیا)، باید مدارک خود را آماده کنید و در زمان تعیین شده به همراه افراد زیر مجموعه به دفتر ویزامتریک در تهران مراجعه کنید. آدرس و ساعت کاری دفتر ویزامتریک ایتالیا در ایران، در بخش بعدی مقاله وجود دارد.

در این دفتر مدارک شما مورد تایید قرار گرفته و مرحله انگشت نگاری ویزای شینگن ایتالیا انجام می‌شود. توجه کنید که مرحله انگشت نگاری برای تمامی متقاضیان درخواست ویزای شنگن ضروری است و بدون انگشت نگاری، پرونده شما به جریان نخواهد افتاد.

نکاتی درباره انگشت نگاری ویزای توریستی ایتالیا

 • در صورتی که شما در 59 ماه گذشته یا چهار سال و یازده ماه قبل ویزای شنگن داشته‌اید، نیازی به انگشت نگاری نخواهید داشت. در صورتی که متقاضی از طریق ارائه کپی ویزاهای شنگن قبلی و یا اظهار در فرم درخواست ویزا نسبت به اثبات آن اقدام ننماید، پیشنهاد می‌گردد مرحله انگشت نگاری مجددا انجام گیرد .
 • انگشت نگاری الکترونیکی ویزای شینگن ایتالیا برای کشورهای خارج از حوزه شنگن معتبر نیست .
 • در صورت تغییر نام متقاضی مرحله انگشت نگاری مجددا باید انجام پذیرد .
 • حتی در صورتیکه شما انگشت نگاری الکترونیکی طی فرایند درخواست ویزای شنگن قبلی خود انجام داده‌اید ، ویزامتریک می‌تواند در موارد استثنا شما را جهت تکرار انگشت نگاری به دفتر خود دعوت نماید .
 • کودکان تا 12 سال نیازی به انجام فرایند انگشت نگاری الکترونیکی ندارند.

انگشت نگاری ویزای شینگن ایتالیا

مرحله سوم، دریافت نتیجه ویزای شینگن ایتالیا

بعد از اینکه به دفتر ویزامتریک مراجعه کردید، مدارک و اطلاعات شما از طریق این شرکت به سفارت ایتالیا ارسال می‌شود. افسر سفارتی مدارک و اطلاعات شما را بررسی می‌کند و حدودا در مدت 15 روز کاری، جواب را صادر می‌کند.

هنگامی که جواب ویزای شما صادر شد، می‌توانید با یک مدرک شناسایی به دفتر ویزامتریک مراجعه کنید و پاسپورت خود را دریافت کنید. در چنین زمانی امکان دارد که ویزای خود را دریافت کنید یا اینکه افسر صلاحیت شما را برای گرفتن ویزا تایید نکند و نتوانید ویزای توریستی ایتالیا را دریافت کنید.

دلایل ریجکتی ویزای توریستی ایتالیا (عدم صدور ویزا) را از اینجا بخوانید.

آدرس و ساعت کاری دفتر ویزامتریک ایتالیا در ایران

آدرس دفتر ویزامتریک ایتالیا

خیابان بهشتی _خیابان خالد اسلامبولی (خیابان وزرا )_ نبش خیابان بیست و یکم _ ساختمان شیراز _ شماره ۱۳۷ _ طبقه ۱ کدپستی: 1513933134

تلفن ویزامتریک ایتالیا

۴۳ ۰۳ ۷۰ ۸۸ - ۲۱ ۰

ایمیل

[email protected]

ساعات ارسال درخواست ویزا

۱۶:۳۰ - ۰۸:۰۰

ساعات تحویل گذرنامه ویزا

17:0۰ - ۰۸:۰۰

زمان تعطیلات دفتر ویزامتریک ایتالیا در ایران

تعطیلات سال 2023، زمانی که شعبه‌های ویزا متریک و نمایندگی‌های دیپلماتیک تعطیل هستند.

تقویم تعطیلات نمایندگی‌های دیپلماتیک ایتالیا

تاریخ

مناسبت

1401.10.11

آغاز سال نو میلادی

1401.11.22

سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

1402.01.01

آغاز سال نو شمسی (نوروز)

1402.01.13

روز طبیعت (پایان نوروز)

1402.01.20

عید پاک

1402.02.11

روز کارگر

1402.03.12

روز جشن جمهوری ایتالیا

1402.05.06

عاشورا

1402.05.24

عروج حضرت مریم

1402.09.10

روز همه قدیسین

1402.10.04

کریسمس

هزینه ویزای توریستی ایتالیا

به جز هزینه ترجمه مدارک و جمع آوری آن‌ها، هزینه‌هایی را نیز باید برای بررسی پرونده به دفتر ویزامتریک و سفارت ایتالیا بپردازید. هزینه دریافت نوبت از ویزامتریک را می‌توانید به صورت ریالی و از طریق فیش بانکی و کارت به کارت بپردازید، اما سایر هزینه‌ ویزای توریستی ایتالیا باید به صورت یورو و نقد پرداخت شود.
اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا و EEC (که همسر، فرزند / سایر موارد خاص باید توسط بخش ویزا بررسی شود) از هزینه ویزا معاف هستند.

در ضمن در صورت انصراف، هزینه دریافت نوبت ویزا متریک قابل برگشت است و فقط کافی است فرم عودت وجه را در سایت ویزامتریک تکمیل کنید.

جدول هزینه ویزای توریستی ایتالیا (هرینه ویزا + کارمزد ویزامتریک)

هزینه‌های زیر به ازای هر نفر است. در نتیجه به ازای هر نفر می‌بایست مبالغ زیر پرداخت گردد:

هزینه ویزای توریستی ایتالیا (به صورت نقدی یورو)

0-6 سال

6 -12 سال

بالای 12 سال

شنگن

0 یورو

40 یورو

80 یورو

 

هزینه مربوط به ویزامتریک ایتالیا (به یورو)

هزینه مربوط به ویزامتریک ایتالیا (به تومان)

29.4 یورو

یک و نیم میلیون تومان

هزینه‌های متغیر ویزای توریستی ایتالیا

 • هزینه بیمه مسافرتی
 • هزینه رزرو هتل
 • هزینه رزرو بلیط هواپیما
 • هزینه ترجمه مدارک مورد نیاز

هزینه‌های اختیاری ویزای توریستی ایتالیا

خدمات اختصاصی

80 یورو

تخصیص باجه به شخص

32 یورو

Prime Time

95 یورو

تکمیل نقصی مدارک

16 یورو

کپی/پرینت

0,27 یورو

تماس تلفنی

1 یورو

پست

10,90 یورو

پست تضمینی

16,35 یورو

سرویس کمک رسانی

35 یورو

چهار متقاضی اول - موبیل

190 یورو

از پنجمین تا دهمین متقاضی - موبیل

160 یورو

پس از یازدهمین متقاضی - موبیل

130 یورو

داشتن سفر برای ویزای توریستی ایتالیا

سوالی بیشتر متقاضیان ویزای شینگن این است که آیا داشتن سفر برای ویزای توریستی ایتالیا ضروری است؟ آیا به کسانی که سابقه سفر خارجی ندارند، ویزای شینگن ایتالیا داده می‌شود؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که داشتن سفر برای ویزای توریستی ایتالیا جز شرایط ضروری گرفتن ویزا نیست.

اگر سابقه سفر به کشورهای خارجی و مخصوصا کشورهای شبه شنگن (مثل بلغارستان) داشته باشید، امتیاز مثبتی برای گرفتن ویزای شینگن دارید. ولی همیشه عده زیادی از افراد هستند که بدون سابقه سفر خارجی هم ویزای شینگن ایتالیا دریافت کرده‌اند. پس بدون سابقه سفر هم شانس دریافت ویزا خواهید داشت.

سوالات متداول

سوال: آیا امکان پناهندگی با ویزای توریستی ایتالیا وجود دارد؟

پاسخ: خیر. به افرادی که قصد این کار را داشته باشند، ویزا داده نمی‌شود. قوانین زیادی نیز وجود دارد که پناهندگی با ویزای توریستی ایتالیا را غیرممکن کرده است.

سوال: ویزای توریستی ایتالیا برای افغان‌ها امکان‌پذیر است؟

پاسخ: در صورتی که بتوانند وقت ویزامتریک دریافت کنند و شرایط تمکن مالی بسیار خوبی داشته باشند، امکان دریافت ویزای توریستی ایتالیا برای افغان‌ها نیز وجود دارد. ولی توجه کنید که در حال حاضر افغان‌ها نمی‌توانند وابستگی به کشور خود را به خوبی ثابت کنند و به همین دلیل باید تلاش بیشتری داشته باشند.

سوال: ویزای توریستی ایتالیا چند روزه است؟

پاسخ: مدت اعتبار ویزای توریستی ایتالیا می‌تواند تا 180 روز هم باشد، ولی معمولا مدت مجاز اقامت در ایتالیا و کشورهای حوزه شینگن، بیشتر از 90 روز نمی‌شود. اعداد گفته شده حداکثر میزان اعتبار و اقامت است. امکان دارد بنا هدف سفر شما و نظر افسر، مدت زمان کمتری به شما ویزای شما اختصاص داده شود. به همین دلیل شما باید به خوبی برنامه سفر خود را در هنگام درخواست ویزا توضیح دهید و مدت زمان مورد نیاز را به خوبی شرح دهید.

سوال: اولین ورودم با ویزای شینگن ایتالیا باید کدام کشور باشد؟

پاسخ: در صورت داشتن ویزای شینگن ایتالیا، توصیه می‌کنیم که حتما اولین ورود شما به حوزه شینگن از کشور ایتالیا باشد. ورود از سایر کشورها می‌تواند مشکلاتی را برای ویزای شما ایجاد کند.

سوال: چه مدت قبل از سفر برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا اقدام کنم؟

پاسخ: برای برنامه ریزی مناسب‌تر توصیه می‌شود که سه ماه قبل از سفر، فرآیند گرفتن ویزای توریستی ایتالیا را شروع کنید. توجه کنید که مدت شروع اعتبار ویزای توریستی ایتالیا، می‌تواند چند ماه پس از تاریخ صدور ویزا شروع شود. بنابراین نگران از دست رفتن اعتبار ویزا نباشید.

سوال: در صورتی که ویزای شینگن ایتالیا هنوز اعتبار داشته باشد، می‌توانم منطقه شینگن را ترک کنم و دوباره وارد آن شوم؟

پاسخ: بستگی به این دارد که ویزای شما چند بار به شما اجازه ورود می‌دهد. بعضی ویزاها یک بار ورود هستند و در قسمت تعداد ورود ویزا، عدد 1 نوشته شده است. با این نوع ویزا نمی‌توانید دوباره وارد منطقه شینگن شوید. ولی اگر ویزای شینگن ایتالیا چندبار ورود باشد، می‌توانید در مدت مجاز اقامت خود، چندبار از منطقه شینگن خارج شده و دوباره وارد آن شوید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد به تمام سوالات شما در مورد ویزای توریستی ایتالیا و نحوه گرفتن آن پاسخ داده شود. این مقاله را با نشان دادن نمونه ویزای توریستی ایتالیا و توضیح اطلاعات روی آن، شروع کردیم. سپس در ادامه چک لیست مدارک لازم برای گرفتن ویزای شینگن ایتالیا را به ترتیب اطلاعات هویتی، مدارک کاری، مدارک تمکن مالی و... را در اختیار شما گذاشتیم.

در نهایت نیز مراحل اصلی ویزای توریستی ایتالیا و نکات کلیدی هر مرحله را گفتیم و در یک بخش ویژه، جدول هزینه ویزای توریستی ایتالیا را مشاهده کردید. امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات کافی را در این زمینه دریافت کرده باشید و بتوانید تصمیم مناسبی برای اخذ ویزا بگیرید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به مقالات مرتبط در سایت مراجعه کنید یا اینکه سوال خود را در قسمت نظران این مقاله بپرسید.

دیگر مقالات مرتبط
نظرات